Yunanistan İle Öğretim Üyesi Değişim Programı

18 Aralık 2013 tarihinde yürürlüğe giren "Türkiye Cumhuriyeti ile Yunanistan Hükümeti Arasında 2014-2015-2016 Yılları için Kültür, Eğitim, Bilim, Basın, Gençlik ve Spor Değişim Programı’nın (KDP) 9. maddesinde, tecrübe ve bilimsel yayınlar değişimi, ortak araştırma projeleri düzenlenmesi ve dersler verilmesi, Teknoloji Parkları, gibi alanlarda işbirliği yapılması amacıyla yılda bir defa, her biri en fazla beş gün süreli olmak üzere yükseköğretim kurumlarından iki öğretim üyesi değişimi yapılması öngörülmektedir ve söz konusu programın 75. maddesinde mali hükümler düzenlenmiştir. Buna göre:

Ülkemizden Yunanistan akademik kurumlarına misafir olarak gidecek öğretim üyelerinin Yunan makamlarıyla iletişime geçerek, Yunanistan üniversitelerinden kabul aldıktan sonra tarafımıza bu kabul yazıları ile birlikte isimlerinin gönderilmesi gerekmektedir. Bu isimler arasından Başkanlığımızca 2 asil 2 yedek öğretim üyesi belirlenecek ve programdan yararlanabilmeleri için gerekli işlemler başlatılacaktır. İlgili makamlara zamanlıca bilgi verilebilmesi için. konuya ilişkin son başvuru tarihi 20 Mayıs 2016 olarak belirlenmiştir. Söz konusu KDP'de Yunan tarafının, kendi ülkelerine gelecek olan, Türk öğretim üyelerinin oteI konaklaması, yemek ve yerel ulaşım masraflarına ilişkin olarak günlük harçlık hakkındaki ayrıntıların her akademik yıl için Yunanistan Eğitim ve Din İşleri, Kültür ve Spor Bakanlığı tarafından Burslar Genelgesi ile duyurulacağı ve bu harçlıkların 90 Avro'yu geçmeyeceği belirtilmektedir. Ülkeler arası ulaşım masrafı ise üniversitenizce karşılanacaktır.

Ülkemiz akademik kurumlarına misafir olarak kabul edilecek Yunanlı  öğretim üyelerinin uluslararası havaalanına kadar olan gidiş - dönüş uçak biletleri Yunan Devleti tarafından ödenecek, ülkemizdeki yeme içme ve konaklama masrafları kendisini kabul eden üniversite tarafından karşılanacak, ülke içi ulaşım masrafları ise kendileri tarafından karşılanacaktır. Bu durumda da üniversitelerimizde de 5 gün süreyle misafir edilecek Yunan öğretim üyeleri için günlük harçlık miktarının, misafir edecek üniversitemiz tarafından belirlenerek ilgili öğretim üyesine bu konuda önceden bilgi verilmesi gerekmekte, söz konusu miktarın nakdi olarak karşılanmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.

 

Detaylı bilgiye: www.yok.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz…


09.05.2016