IV. Uluslararası Gıda Arge Proje Pazarı

2016 yılının Mayıs ayında İzmir'de Ege İhracatçı Birlikleri tarafından dördüncüsü düzenlenecek “IVUluslararası Gıda Ar-Ge Proje Pazarı” etkinliğimizde, akademisyenler ve sanayicilerin katılımıyla gıda ile ilgili yaratıcı Ar-Ge projelerinin girişimci ve sanayiciler tarafından hayata geçirilmesinin önünün açılması hedeflenmektedir. Organizasyonumuz Avrupa'nın en önemli tarım araştırma üniversitelerinden biri olan Hollanda'da bulunan Wageningen Üniversitesi ve Çin'in önemli tarım üniversitelerinden CAU (China Agricultural University)  ile yapılan işbirliği ile uluslararası boyuta taşınmış olup yurtdışından gelecek proje başvuruları da sektör paydaşlarına sunulacaktır. "Sürdürülebilir ve Rekabetçi Gıda Sektörü İçin İnovasyon" temalı etkinliğimiz;

  • Birincil Üretim [Bitkisel Ürünler, Hayvansal Ürünler, Su Ürünleri, Doğadan Toplanan Ürünler (hububat, bakliyat, yağlı tohumlar, fındık, kuru ve kabuklu meyve ve sebzeler, zeytin, yaş meyve ve sebzeler, baharatlar, tıbbi ve aromatik bitkiler)]
  • Gıda İşleme ve Teknolojileri (zeytinyağı, işlenmiş meyve ve sebzeler, işlenmiş kabuklu ve kuru meyveler ve mamulleri)
  • Paketleme ve Ambalajlama
  • Pazarlama, Değer Zinciri Yönetimi

konularını kapsayacak olup,  gıda sektörüne katma değer sağlayacak yenilikçi projelerin hayata geçirilebilmesi için büyük bir sanayici-akademisyen buluşmasına ev sahipliği yapacaktır. Aynı zamanda proje özel kategorisi olarak "Gıdalarda şeker ve tuz kullanımının azaltılması" belirlenmiştir ve bu konuda yapılan proje başvuruları ayrıca değerlendirilecektir.

Akademisyenden öğrenciye, sanayiciden araştırmacıya tüm katılımcılara açık olan etkinlik çerçevesinde proje sahipleri başvurularını "Öğrenci" ve "Araştırıcı" kategorileri altından yapacak olup her kategoride dereceye giren ilk üç proje sahibi sırasıyla 6.0004.000 ve 2.500 ABD Doları ödülün sahibi olacaktır. Özel kategoride birinci olan proje ise5.000 ABD Doları ile ödüllendirilecektir.

Proje başvuruları, ekte yer alan proje katılım şartları çerçevesinde 26 Şubat 2016 tarihine kadar www.gidaargeprojepazari.org adresinden online olarak yapılabilecektir.


05.02.2016